Historia klubu

Nie zachowały się do dnia dzisiejszego żadne zapiski, ani dokumenty, które przedstawiałyby nam, jak powołano do istnienia nasz KLUB.

.

Opieramy się na opowiadaniach ówczesnych zawodników, lub członków Zarządu.

.

W roku 1955 w domu Franciszka WUZIK, trzej bracia Stanisław, Stefan i Tadeusz DZIUROSZ powołali do życia LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY w Brzeźcach. Prawdopodobnie pierwszym prezesem w dziejach klubu był Stanisław Dziurosz. Stefan Dziurosz zaś, podobno był kapitanem.

Skład pierwszej drużyny:

.

Stanisław Dziurosz, Stefan Dziurosz, Tadeusz Dziurosz, Edward Ziebura, Szala Józef, Stanisław Zuber, Piegza Roman, Brunon Godziek, Franciszek Grabowski, Alfred Kloc, Józef Foks, Alfons Chrapeć, Edward Kołek, Alojzy Kołek, Józef Brudek,

.

Nie wiadomo kto i jak załatwił grunt, na którym powstało boisko.

.

Pierwsze bramki zrobione były z drewna, które ścięte zostało w lesie( Dąbrowie) i przetransportowane kanałem „Braniczok” na boisko.

.

Początkowo grano beż siatek w bramkach. Później dopiero ktoś załatwił używane i zniszczone siatki. Po reperacji powieszono je na bramkach. Trawę koszono kosami grabiono ręcznie i wywożona na wózkach. Aby namalować linie, rozciągano sznurek i sypano ręcznie trociny.

.

Podobno ktoś za sponsorował stroje do gry. Niestety nie udało mi się dowiedzieć kim był sponsor. Buty musieli kupić sobie sami, ale nie wszyscy mogli sobie na to pozwolić więc przy zmianie zawodnika wymieniali się także butami.

.

Na mecze wyjazdowe jeździli na rowerach lub Paweł Grabowski, który nie grał woził zawodników na przyczepie za URSUSEM 45 (bombowiec).

.

Po kilku latach klub został zawieszony. Reaktywował go ponownie Stefan Dziurosz w roku. 1966. Klub Prawdopodobnie zawieszon był dwa lub trzy sezony. Siedziba nadal znajdowała się w domu Franciszka WUZIK. Tam też zawodnicy przebierali się na mecz. Zofia Wuzik po każdym meczu prała stroje, a Aniela Paździor poprzerabiała stroje tak, że każdy miał idealnie dopasowany na siebie.

W skład wchodzili:

.

Dziurosz Stefan, Dziurosz Tadeusz, Wuzik Stanisław, Wuzik Jan, Gołka Franciszek, Augustyn Foks, Augustyn Sekta, Gerard Lazar, Alfred Krystek, Józef Kotalczyk, Czesław Trela, Kazimierz Fyrla, Jan Wróbel, Józef Miazga, Czesław Gamża, Joachim Godziek, Gerard Goraus, Stanisław Skorupka, Henryk Wuzik, Ryszard Paździor, Janusz Magiera, Ryszard Harazin,

.

W roku 1974 dzięki panu Teodorowi Sznajder, ówczesna drużyna zagrała mecz towarzyski z oldboy-ami Ruchu Chorzów . Ta próba reaktywacji przetrwała kilkanaście lat. W roku 1985 klub został ponownie zawieszony na sezon lub nawet dwa.

.

Kolejny raz reaktywował klub Stefan Dziurosz. Pomagali mu w tym Dziurosz Antoni, Skorupka Henryk, Mrowiec Gabriel, Magiera Janusz.

.

Wtedy po raz pierwszy w historii Klubu na boisku zostały zamontowane metalowe bramki.Henryk Skorupka przywiózł je na przyczepie z Suszca. W okresie tym, Klub posiadał sekcję „SZKATA”.

.

Po kilku latach klub ponownie został zawieszony.

.

W roku 1995 pan Bernard Boruta, przy współpracy jeszcze kilku osób, po raz kolejny reaktywował Klub. Przez pierwszy rok, klub nie brał udziału w rozgrywkach, do których przystąpił dopiero w sezonie 1996/1997r.LZS Brzeźce startował od klasy „C” w podokręgu Tychy.

.

Wreszcie w roku 1999 LZS Brzeźce wywalczył awans do klasy „B” , a rok później, awansowaliśmy do klasy „A” .

.

W roku 2000 LZS Brzeźce połączył się z Kryrami i w wyniku powstał w Brzeżcach, LKS Brzeźce- Kryry. Kolejnym sukcesem naszego klubu było zdobycie mistrzostwa podokręgu grupy „B” trampkarzy i awans do grupy mistrzowskiej „A” w sezonie 2010/2011. Dwa lata później w sezonie 2012/2013, ci sami zawodnicy ale już jako „JUNIORZY” , Również zrobili mistrzostwo podokręgu Tychy grupy „B” awansując do mistrzowskiej grupy „A”.

.

W dniu dzisiejszym mamy drużynę seniorów i trzy drużyny młodzieżowe, 1) Naborowa, 2) żaki ,3) orliki.

.

W sezonie 2014/2015 nasze żaki, rundę jesienną zakończyły mistrzostwem podokręgu Tychy w rupie „B” i awansem do grupy mistrzowskiej „A” . Świeżo zakończoną rundę wiosenną ukończyli na drugim miejscu, co uprawnia ich w nadchodzącym sezonie, do rozgrywek w Lidze Śląskiej!!! Brawo, Brawo, Brawo.

.

Szanowni państwo jeżeli ktoś ma w domu jakiekolwiek zapiski, dokumenty, związane z naszym klubem, Proszę o kontakt w celu lepszego poznania historii naszego Klubu.

Opracował

Waldemar Wuzik